Profesjonalna organizacja imprez

Profesjonalną organizacją imprez wszelakiego typu zajmują się najczęściej agencje eventowe, impresariaty oraz coraz częściej lokale gastronomiczne i firmy cateringowe. To właśnie one maja najbardziej dogodne warunki, by proponować potencjalnym klientom oferty na miarę ich potrzeb.

Od razu przyznamy, iż nie jest łatwo zorganizować dzisiaj uroczyste wydarzenie. Klienci mają coraz większe wymagania, na rynku pojawiło się w ostatnim czasie multum wariantów, jakie mogą wpływać na powodzenie całej imprezy. Są jednak i kwestie priorytetowe, niezmienne od lat, na które trzeba zwrócić uwagę.

Osoby, których ścieżką zawodową jest organizacja imprez muszą wiedzieć, że najważniejsze jest zadowolenie gości, którzy przybyli na uroczystość. Wiele zależy od charakteru wydarzenia, ale najczęściej wpływ na to ma odpowiednio dobrana muzyka oraz jedzenie, jakim są raczeni zaproszeni.

W większości przypadków, firmy współpracują z wypożyczalniami gastronomicznymi – wystarczy wpisać hasło „wypożyczalnia sprzętu gastronomicznego Warszawa”, by znaleźć odpowiednią ofertę. Dużo łatwiej mają restauracje, które dysponują już najlepszymi warunkami do przyrządzenia smakowitego poczęstunku.

Przede wszystkim, warto słuchać potrzeb klienta. To on musi określić własne oczekiwania. Impreza będzie miała różny charakter w zależności od jego wymagań. Co więcej, dużo zależy też od okoliczności, dla jakich wydarzenie jest w ogóle organizowane. Przypomnijmy, że najczęściej wyprawiane przyjęcia to te weselne, urodzinowe i jubileuszowe. Zdarza się także, że klientem jest firma, która w ten sposób chce świętować swój sukces bądź po prostu stara się zintegrować swoich pracowników.

Zerówka czy szkoła dla 6-latków?

Został zniesiony obowiązek posyłania dzieci 6-letnich do szkoły podstawowej. Tym samym, rodzice 6-latków mają wybór, ich dzieci mogą rozpocząć swoją przygodę ze szkołą bądź pozostać w przedszkolu, w grupie zerówki.

Już teraz wiadomym jest, iż szkoła dla 6-latków nie była do końca sprawdzonym pomysłem. Wielu uczniów w tym wieku po prostu nie radziła sobie z programem edukacyjnym, jaki został dla nich przygotowany. Liczna grupa rodziców chce również, by beztroskie dzieciństwo ich latorośli trwało jak najdłużej.

Zniesienie obowiązku wiąże się jednak z przepełnieniem placówek przedszkolnych. Liczne przedszkola w Warszawie i innych miastach Polski nie będą w stanie utworzyć grup dla dzieci 3-letnich. Wyobraźmy sobie sytuację, że dzieci 6-letnie pozostaną w przedszkolach. Tym samym, zajmować będą sale, w których przebywać by mogły najmłodsi. Jeśli w obiekcie nie ma fizycznie możliwości utworzenia dodatkowych grup to z praktycznego punktu widzenia, dla 3-latków nie będzie żadnej rekrutacji. Nie będzie wyjątkiem, jeśli dla dzieci w tym wieku znajdzie się jedynie kilka miejsc.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia. Jaki program edukacyjny będzie przewidziany dla 6-latków? Czy będą powtarzać jeszcze raz zerówkę? Jak w związku z tym będzie przebiegać ich rozwój? Na te i inne pytania wciąż nie ma odpowiedzi ze strony kardy zatrudnionej w poszczególnych placówkach. Im bliżej wakacji, tym coraz więcej pytań i stresu. Miejmy nadzieję, że MEN poradzi sobie z tą sytuacją i zaproponuje jakieś alternatywne, korzystne dla wszystkich rozwiązanie.

Jak odnowić stare meble?

Nie musimy wyrzucać starych mebli. Jeśli znudził nam się ich design możemy je po prostu odświeżyć, nadać im nowy wygląd. Jeszcze lepiej sytuacja wygląda wtedy, gdy stare meble są wykonane z drewna. W takiej sytuacji wystarczy udać się do specjalisty, dla którego renowacja mebli to zawodowy fach. Jesteśmy przekonani, że małym kosztem możecie zyskać zupełnie nowe, w pełni nadające się do użytkowania meble.

Odnawiania staroci możemy podjąć się sami – często wystarczy ich przemalowanie czy naklejenie ozdobnych motywów. Inaczej dzieje się jednak w przypadku antyków bowiem jeśli mamy w posiadaniu meble wykonane w całości z drewna to lepiej oddać je w profesjonalne ręce.

Nierzadko zdarza się tak, że nie mamy pojęcia o wartości stołu czy komody, którą użytkujemy w domu. Szafa znaleziona w piwnicy, czy kredens odziedziczony po babci może mieć wielka wartość. Jeśli podejmiemy się samodzielnej ich renowacji może okazać się, iż tylko umniejszyliśmy ich wartość. Musimy pamiętać, że wygląd antyków nie może być zmieniony. To meble wykonane ręcznie, tylko z drewna. Ich odnawianiem muszą zająć się fachowcy – takich znajdziemy na targach antyków czy w antykwariatach.

Czy ten kosmetyk jest dla Ciebie? Zobacz jak czytać etykiety!

Zewsząd atakowani jesteśmy informacjami odnośnie tego, co zdrowe, co należy, a czego unikać. I tyczy się to już nie tylko pożywienia, ale także kosmetyków. Tych, które w coraz większej ilości nazywane są naturalny, bio, ekologicznymi i tym podobnymi, a brak stosownych regulacji powoduje, że często to, co określone zostało, jako naturalne, tak naprawdę z naturą ma niewiele do czynienia. Problem zatem stwarzają etykiety zarówno kosmetyków naturalnych, jak i ze wszystkich pozostałych grup. Jak wybierać świadomie i umiejętnie interpretować zapisy zawarte na kolorowych etykietach?

Sprawa wydaje się najprostsza w przypadku kosmetyków naturalnych. Za takowa uznaje się te, w których składzie znajdujemy minimum 95% składników naturalnych, z czego 70% powinno być pochodzenia organicznego, nie wliczając w tę liczbę wody. Niestety pozostałe 5% może wciąż pozostawać tajemnicą, a już nawet niewielkie stężenie toksycznych substancji może zaważyć na efekcie stosowania danego specyfiku. Warto jednak pamiętać, że naturalne kosmetyki pozyskiwane są w sposób bezpieczny dla środowiska, a ich składniki mogą zostać poddawane takim procesom, jak tłoczenie i filtracja, destylacja, ekstrakcja oraz suszenie. Kosmetyk naturalny również powinien zawierać informację, iż w jego składzie znalazły się składniki organiczne, a nie, że jest kosmetykiem organicznym.

Na etykietach wszystkich kosmetyków znajdujemy zwykle długą listę produktów. Na pierwszym miejscu znajdują się te, których wagowo w produkcie jest najwięcej. Gdy ilość danego składnika jest taka sama, uporządkowane zostają wedle alfabetu. Nazwy łacińskie oznaczają surowce pochodzenia roślinnego.

Czytanie etykiet nie należy do prostego zadania, bowiem trudno spamiętać niezbędne informacje odnośnie poszczególnych składników. Warto jednak zaznajomić się z INCI, czyli Międzynarodowym Nazewnictwem Składników Stosowanych w Produktach Kosmetycznych. Zwracając uwagę na te, które są dla nas najważniejsze i najbardziej interesujące. Do tego, mając na uwadze właściwości swojej skóry można wybrać konkretny kosmetyk wedle składu, który będzie najbardziej odpowiednim i bezpiecznym. Przeważnie, im krótsza lista składników na opakowaniu, tym mniejsze ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Pamiętać warto również o tym, że w większości kosmetyków znajdziemy wodę, która pełni funkcję rozpuszczalnika. Tak zwane emolienty i humektanty, które mają na celu zatrzymać wodę, witaminy A, B5, C i E oraz substancje nawilżające, na przykład glicerynę czy glikol.

Artykuł napisany w oparciu o informacje znalezione na stronie: http://www.cosmetosafe.pl/

Czym asperger różni się od autyzmu?

Tylko w Stanach Zjednoczonych zespół Aspergera zdiagnozowano u ponad 1,5 miliona dzieci, w Polsce zaburzenia na tle neurologicznym tego rodzaju rozpoznano u około 30 000 przedszkolaków – dużą większość przypadków stanowią chłopcy.

Asperger jest stosunkowo nową jednostką kliniczną. Po raz pierwszy szczegółowo opisano ją dopiero na początku lat 80-tych XX wieku. Wcześniej uznawano, że objawy dysfunkcyjne zaliczają się do spektrum autyzmu, dzisiaj wiadomo na pewno, że są znacznie bardziej łagodne. Tym właśnie Asperger różni się od autyzmu.

Zespół Aspergera to przede wszystkim zaburzenia dające się zauważyć w relacjach społecznych. Dziecko jest wycofane, wyobcowane, nie szuka kontaktu z rówieśnikami, nie potrafi i nie chce się z nimi bawić, rozmawiać, współgrać, za odmienne zdanie bądź wcale go nie wypowiada. Do tego mogą dołączać zaburzenia sprawności ruchowej oraz zaburzenia narządu mowy.

Okazuje się jednak, że Asperger może być nadal często mylony z autyzmem. Wszystko dlatego, że wiele symptomów jest bardzo podobnych. W obu przypadkach daje się zauważyć tzw. sztywne spojrzenie bądź unikanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą, brak empatii. O ile jednak dziecko autystyczne będzie zamknięte w swoim świecie, to kilkulatek obarczony Aspergerem znajdzie nietypową dla swojego wieku pasję, dużo chętniej również obraca się w środowisku osób dorosłych i podejmuje z nimi dyskusje na tematy, o których całkowicie sprawny przedszkolak nawet nie zdaje sobie sprawy.

Zarówno dla dzieci z Aspergerem jak i autyzmem przewidziane są profesjonalne terapie, dzięki którym możliwe staje się niwelowanie najbardziej utrudniających sprawne funkcjonowanie w społeczeństwie objawów. Idealnym rozwiązaniem są specjalne placówki przedszkolne, w których indywidualne terapie są podejmowane. W Polsce obiektów tego typu jest coraz więcej – można wpisać w wyszukiwarkę hasło „przedszkola Asperger”, by się o tym przekonać.

Wielkim błędem rodziców jest bagatelizowanie wszelkich objawów zaburzeń. Musimy pamiętać, że konieczna jest pomoc doskonale wykwalifikowanych profesjonalistów.