Bóle brzucha, wzdęcia, biegunki- czy taka Twoja uroda?

sibo

Problem z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi polega na tym, że często próbujemy się do nich przyzwyczaić. Próbujemy żyć z biegunką, wzdęciami, bólem brzucha. Mija nieraz kilka miesięcy, czasem nawet lat zanim zgłosimy się do lekarza! To oczywiście wpływa na jakość życia, aktywność towarzyską i zawodową. Konsekwencje takiego „przyzwyczajania się” do objawów mogą być jednak o wiele poważniejsze niż „spadek jakości życia”.

SIBO- czy to Twój problem?

Bóle brzucha, wzdęcia, biegunki czy zaparcia to może być SIBO czyli zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth). SIBO to choroba charakteryzująca się znacznym wzrostem liczebności bakterii, ponad 105 jtk/g bądź obecnością w jelicie cienkim nietypowych bakterii lub archeonów, normalnie bytujących w jelicie grubym albo w ogóle niezasiedlających organizmu człowieka. Warto pamiętać, że jelito cienkie to miejsce, w którym zachodzi trawienie i wchłanianie ważnych dla funkcjonowania organizmu człowieka składników pokarmowych – białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin czy składników mineralnych. Bakterie, które w SIBO zaczynają „rządzić” jelitem cienkim z jednej strony konkurują o wybrane składniki pokarmowe, a z drugiej utrudniają procesy trawienia i wchłaniania innych składników. To może prowadzić m.in. do:

  • utraty masy ciała,
  • niedoborów witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K),
  • niedoborów witaminy B12,
  • niedoborów żelaza,
  • niedożywienia.

Jak zdiagnozować SIBO?

SIBO diagnozuje się w sposób nieinwazyjny za pomocą testu oddechowego SIBO, a dokładnie wodorowo-metanowego testu oddechowego. Podczas takiego badania mierzony jest jednocześnie wodór i metan w wydychanym powietrzu. Gazy te produkowane są przez mikroorganizmy – bakterie, archeony, obecne w nadmiernej liczebności w jelicie cienkim w SIBO. To właśnie te mikroorganizmy i produkowane gazy są odpowiedzialne między innymi za wzdęcia czy inne dolegliwości układu pokarmowego.

Gdzie można wykonać badania SIBO w Poznaniu?

Znajdujący się w Poznaniu Instytut Mikroekologii, oprócz  szerokiego wachlarza usług medycznych umożliwia wykonanie testu na SIBO w domu, lub stacjonarnie w Instytucie Mikroekologii (Poznań, ul. Sielska 6). W celu umówienia się na badanie bądź konsultację należy skontaktować się bezpośrednio z rejestracją pod nr tel. (61) 862 63 35.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *