Jak prowadzić księgowość w firmie?

Każdy przedsiębiorca jeszcze przed podjęciem działalności gospodarczej musi wybrać właściwy dla siebie sposób prowadzenia księgowości w firmie. Do najpopularniejszych metod, dzięki którym rozliczenia przedsiębiorcy z Urzędem Skarbowym, ZUS czy chociażby kontrahentami przeprowadzane są prawidłowo i zgodnie z obowiązującym prawem zalicza się zatrudnienie księgowego, korzystanie z usług biura rachunkowego bądź prowadzenie samodzielnej księgowości. Dzisiaj postaramy się przybliżyć każdą z tych form tak, by każdy kto chce prowadzić własny biznes mógł wybrać dla siebie najbardziej odpowiednią formę prowadzenia spraw księgowych, które są zresztą w takim przypadku koniecznością.

Zacznijmy więc od zatrudnienia księgowego na etat, w struktury firmy i pozostałych pracowników. Jest to sposób wygodny jednakże najczęściej korzystają z niego najczęściej duże firmy. Zatrudnianie księgowego opłaca się przede wszystkim przy dużej liczbie innych pracowników, wysokiej liczbie transakcji i dużych obrotach. Tylko  takim przypadku księgowy rzeczywiście ma wystarczająco dużo pracy, by jego zatrudnienie było opłacalne.

Kolejnym sposobem jest współpraca z biurem rachunkowym i ta opcja wydaje się być najbardziej odpowiednia zarówno dla właścicieli małych, średnich jak i dużych firm. Przede wszystkim decyzja o nawiązaniu współpracy z biurem podyktowana jest rozsądkiem. Po pierwsze nie ponosimy kosztów z tytułu zatrudnienia księgowego na pełnym etacie, po drugie mamy pewność, że wszelkie kwestie rachunkowe i księgowe będą prowadzone rzetelnie. Trzeba wiedzieć, że wszyscy pracownicy, jacy pracują w biurze rachunkowym posiadają wykształcenie wyższe a co więcej, każdy z nich odbył profesjonalny kurs rachunkowości i na bieżąco się dokształca. Dzięki temu zna najnowsze regulacje, przepisy i wymogi, jakie dotyczą rozliczeń firm pomiędzy urzędami. Warto również wiedzieć, że księgowi pracujący w tego rodzaju potrafią doradzić przedsiębiorcy w licznych kwestiach finansowych tak, by jego działalność generowała jak największe zyski i jak najmniejsze straty. Należy także wspomnieć, iż w takim przypadku odpowiedzialność za ewentualne błędy w rozliczeniach spada na biuro rachunkowe. To doskonałe rozwiązanie patrząc na możliwe kary pieniężne, jakie może nałożyć fiskus na przedsiębiorcę w wyniku pomyłki we wskazaniach finansowych.

Ostatnią metodą jest samodzielne prowadzenie księgowości. To sposób na oszczędność, ale tylko wtedy jeśli rzeczywiście znamy się na tych kwestiach prowadzenia biznesu. Osobiście odradzamy taką metodę dokonywania rozliczeń. Po pierwsze właściciel firmy będzie tracił ogrom czasu na kwestie rachunkowe, który mógłby przecież spożytkować na przykład na rozwój firmy. Po drugie prowadzenie firmy pod tym kątem wymaga rzeczywiście fachowej wiedzy a nie każdy takową posiada. I wreszcie po trzecie, prowadząc księgowość w firmie samodzielnie jesteśmy za nią w pełni odpowiedzialni i za nawet najmniejsze błędy będziemy odpowiadać osobiście.

Wydaje się więc logicznym, że warto tego rodzaju sprawy powierzyć fachowcom tym bardziej, że od sprawnej księgowości firmy niejednokrotnie zależy jej sukces. Co więcej, koszty, jakie związane są z nawiązaniem współpracy z biurem księgowym są niskie patrząc na pracę i jej efekty osób, jakie są w nim zatrudnione. Warto zadbać o to, by księgowość w firmie odbywała się na najwyższym poziomie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *