Sposoby na ogrzewanie domu

W przeciwieństwie do mieszkania w wielorodzinnym bloku, gdzie dostawę energii cieplnej zapewnia nam elektrociepłownia, mieszkając w domu jednorodzinnym o ogrzewanie budynku musimy zatroszczyć się samodzielnie.

Sposobów na ogrzewanie domu jest wiele, warto jednak dobrze poznać wszelkie metody, by ciepło w pomieszczeniach było nie tylko generowane przy jak najniższych kosztach, ale również sprawnie i w wygodny dla domowników sposób.

Decyzję o odpowiednim wyborze metody na ogrzewanie domu powinno się podjąć jeszcze na etapie jego projektu, zanim rozpoczną się prace budowlane. Okazuje się, że może być konieczne zagospodarowanie jednego z pomieszczeń na kotłownię czy rozprowadzenie całego systemu centralnego ogrzewania.

Minęły już czasy, kiedy w każdym pomieszczeniu domu funkcjonowały piece, w którym palono drewnem. Nikt już raczej nie ogrzewa także pokoi farelkami. Dzisiaj wykorzystuje się system centralnego ogrzewania. Najczęściej nabywa się żeliwne piece CO, które ogrzewają wodę przy pomocy paliwa stałego, czyli koksu. Woda ta przy pomocy pompy rozprowadzana jest natomiast do odbiorników znajdujących się w różnych pomieszczeniach domu, czyli kaloryferów. Dzięki temu ciepło trafia równomiernie do każdego wnętrza, w jednej temperaturze i na taki sam okres czasu ? oczywiście uciekanie ciepła zależne jest też od warunków, jakie panują w poszczególnych pomieszczeniach, dlatego tak ważna staje się izolacja ścian i przeciwdziałanie pojawianiu się mostków cieplnych, przez które ucieka ciepłe powietrze z wnętrza budynku i wprowadzane jest to chłodne z zewnątrz.

Zamiast typowych grzejników stosuje się również coraz częściej ogrzewanie podłogowe. System ten działa na bardzo podobnej zasadzie a różnicą są jedynie elementy grzewcze umiejscowione w poszczególnych pomieszczeniach ? w tym przypadku instaluje się je w podłodze.

Warto jeszcze dodać, że nadal najbardziej ekonomicznym sposobem na ogrzewanie domu jest korzystanie z koksu bądź węgla, ewentualnie gazu ? żeliwne piece CO również posiadają taką funkcję, o ile mają zamontowany odpowiedni przełącznik. Najmniej ekonomicznym sposobem jest ogrzewanie elektryczne ? prąd jak wiemy jest w naszym kraju nadal bardzo drogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *