Przedszkole dwujęzyczne metodą immersji

Przedszkole dwujęzyczne Wilanów

Moment, w którym dziecko gotowe jest do pójścia do przedszkola, jest kolejnym etapem w jego rozwoju. Od tej chwili, dziecko zacznie nawiązywać pierwsze kontakty z rówieśnikami, a także rozpocznie proces swojej wieloletniej edukacji. Jeszcze do niedawna, dzieci poddawane były nauce języka obcego dopiero w szkole podstawowe. W obecnej chwili jednak coraz częściej wprowadza się język obcy już na etapie przedszkola. W większych miastach coraz częściej  dostępne są przedszkola prywatne, w których dzieci uczą na bieżąco języka rodzimego, jak i obcego. Metoda ta nazywana jest immersji, co oznacza dosłownie zanurzenie w języku.


Przedszkole dwujęzyczne pozwala dzieciom jednocześnie na naukę języka obcego oraz kształcenie języka polskiego. Oba języki mogą występować podczas zajęć jednocześnie lub też naprzemiennie, w naturalnych sytuacjach. Ten model nauczania może dotyczyć zarówno zupełnego włączenia drugiego języka od początku uczęszczania do przedszkola, jak i w połowie. Obie metody dają doskonałe efekty, choć nie w każdym przypadku natychmiastowe włączenie języka obcego się sprawdzi. Zaleca się, by taka metoda dotyczyła przede wszystkim dzieci, u których w domu posługuje się językiem mieszanym. W innym przypadku może to u dziecka wzbudzić zbyt duży niepokój oraz strach przed brakiem zrozumienia.

Dlaczego warto jest uczyć dzieci języka obcego od tak młodego wieku? Powód jest bardzo prosty. Do ukończenia przez dziecka 6 roku życia, może się ono nauczyć każdego akcentu oraz sposobu artykułowania na świecie. Maluchy w tym przedziale wiekowym, są prawdziwymi mistrzami w naśladownictwie swoich rodziców oraz opiekunów. Warto jest wykorzystać te umiejętności, wprowadzając od razu dwa języki zamiast jednego. Warto jest pamiętać, iż większość dzieci uczęszczających do przedszkola dwujęzykowego, będzie mieszać języki, używając ich obu często w jednej wypowiedzi. Należy się na to przygotować, ponieważ jest to zjawisko w pełni normalne i występuje zarówno u dzieci pochodzących z rodzin dwujęzycznych, jak i w przypadku dzieci z dwujęzycznych przedszkoli.
Artykuł powstał przy współpracy z placówką Świat Dziecka – przedszkole dwujęzyczne Wilanów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *