Samochód, który nie przeszedł przeglądu

stacja kontroli pojazdów warszawa

Właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek dokonania jego corocznego przeglądu technicznego. Tylko auto z aktualnym przeglądem technicznym może poruszać się po polskich drogach.

Przeglądu dokonuje się w wybranej stacji kontroli pojazdów. W każdym tego rodzaju punkcie kontrola przebiega w dokładnie taki sam sposób i kosztuje tyle samo. Warto więc wpisać w wyszukiwarkę hasło typu „stacja kontroli pojazdów warszawa”, by znaleźć punkt najbliżej swojej lokalizacji.

Niestety, nie wszystkie samochody przechodzą przegląd. Ten jest przecież realizowany po to, by móc zachować względne bezpieczeństwo na drogach. Jeśli pojazd posiada jakąś usterkę, przeglądu nie przejdzie i nie zostanie dopuszczony do ruchu drogowego. Co więcej, zostanie wpisany w rejestr, więc nie ma możliwości, by właściciel auta udał się do innej kontroli pojazdów i tam przekazał auto na przegląd z nadzieją, że ta nie zostanie wychwycona.

Samochód, który nie przejdzie przeglądu, nie może poruszać się po polskich drogach do momentu naprawienia usterki. Kierowcy nie płacą wtedy drugi raz za przegląd, ale muszą auto przekazać diagnoście, który potwierdzi jego należyty stan. W licznych sytuacjach właściciel samochodu ma 14 dni na naprawę wad pojazdu. W sytuacji, kiedy usterka zagraża uczestnikom ruchu drogowego, diagnosta zatrzymuje dowód rejestracyjny i oddaje go właścicielowi dopiero po naprawie i sprawdzeniu dobrego stanu auta.

Należy wiedzieć, że za jazdę bez ważnego przeglądu technicznego grozi mandat oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Auto jest holowane na koszt jego właściciela i zwracane dopiero wtedy, gdy przejdzie badanie techniczne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *