Jak rozpoznać złamanie kończyny?

szpital ortopedyczny warszawa

Na ostrych dyżurach pojawia się multum osób z podejrzeniem złamania kończyny. W wielu przypadkach okazuje się jednak, że to zwyczajne skręcenie kostki albo zwichnięcie, które nie wymaga specjalistycznej interwencji. Jak więc rozpoznać złamanie, by podjąć racjonalną decyzję o podróży do placówki, jaką jest szpital ortopedyczny? Warszawa posiada oczywiście wystarczającą liczbę fachowych obiektów tego rodzaju, natomiast wizyta w tych miejscach bardzo często jest zwyczajnie bezzasadna.

Silny ból, niemożność poruszania kończyną, opuchlizna, obrzęk, krwiak, zasinienie. To najczęściej występujące objawy, które są charakterystyczne dla złamania kończyny. Ból może być narastający albo stały, bardzo często jest promieniujący, a żadna interwencja w ramach domowych środków niestety okazuje się nie być skuteczna.

W takich przypadkach konieczna jest wizyta u ortopedy, najlepiej na dyżurze ortopedycznym. Tylko tam udaje się wykonać badania rentgenowskie, które potwierdzą złamanie. Wtedy konieczne staje się unieruchomienie kończyny w gipsie na kilka tygodni. W skrajnych przypadkach niezbędna okazuje się operacja chirurgiczna, jeśli złamanie wywołało szereg powikłań, jakie mogą spowodować szereg negatywnych następstw, jak trwałą niepełnosprawność bądź unieruchomienie danej części ciała.

Pamiętajmy też, że podejrzenie złamania kończyny może być wynikiem wypadku, jakiego doznał pacjent. Najczęściej powodem takiego urazu jest nagła kontuzja czy nieszczęśliwy wypadek. Zwiększona liczba pacjentów na oddziałach ortopedycznych jest oczywiście zimą. Na kontuzje tego rodzaju narażone są przede wszystkim osoby starsze, a bezpośrednią przyczyną złamania może być na przykład poślizgnięcie się na oblodzonym chodniku i upadek. Złamania częściej zdarzają się również sportowcom oraz osobom aktywnym fizycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *