Karta płatnicza – historia

Karta i terminal płatniczy

Obecnie ponad 66% Polaków płaci za swoje zakupy kartą. Popularność transakcji bezgotówkowej wzrasta w naszym kraju niemalże z dnia na dzień i trzeba przyznać, że pod tym względem jesteśmy pionierami patrząc na wszystkich mieszkańców całego starego kontynentu.

Dzisiaj płacimy kartami płatniczymi różnego rodzaju. Mogą to być karty z układem magnetycznym bądź zbliżeniowe, dzięki którym dokonamy transakcji w obiektach, w których do dyspozycji klienta pozostają terminale płatnicze.

Po raz pierwszy kartę płatniczą wydano w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. W Polsce pojawiły się one pod koniec lat 60-tych XX wieku jednak nie były one wydawane polskim klientom. Kartami w renomowanych punktach mogli natomiast posługiwać się turyści z USA. Taka opcja dostępna była w blisko 500 obiektach na terenie naszego kraju, w tym w najlepszych domach towarowych Pewex czy Baltona oraz najlepszych hotelach i restauracjach. Pierwsze karty oraz bankomat powstał z ramienia Banku Pekao S.A pod koniec lat 80-tych.

Warto zaznaczyć, że dzisiaj coraz większą popularnością cieszą się w Polsce płatności zbliżeniowe oraz te, których dokonać możemy wcale nie przy wykorzystaniu kart płatniczej. Dzisiaj za zakupy zapłacimy z powodzeniem telefonem, zegarkiem czy specjalną bransoletką. Wydaje się więc, że era plastikowych kart powoli się kończy i chociaż nadal w obiegu funkcjonuje tak lubiana przez nas gotówka to innowacyjne metody zdają się wygrywać z tradycją. Spoko karta płatnicza zostaje dzisiaj wypierana przez nowoczesne gadżety to aż dziwne, że w naszych portfelach nadal znajduje się bilon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *