Pierwszy dzień w szkole

Szkoła w Warszawie

Rozpoczęcie edukacji szkolnej to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Co więcej, pierwszy dzień w szkole uznawany jest za jeden z najbardziej stresujących i chociaż dziecko najczęściej nie może się go doczekać to przysparza mu również dużo nerwów. To lęk a zarazem ciekawość przed nieznanym, rozłąka z bliskimi na wiele godzin i współpraca z rówieśnikami, dziećmi, które dopiero trzeba poznać.

To wszystko sprawia, że rozpoczęcie nauki bywa trudne, nie każde dziecko radzi sobie ze stresem odpowiednio. Pamiętajmy też, że wymaga się od niego dużo więcej. Uczeń w szkole siedzi w ławce, jego zadaniem jest nauka a nie tak jak w przedszkolu czy nawet zerówce zabawa.

Nie każde dziecko nadaje się też, by pójść do tradycyjnej placówki szkolnej. Dzieci obarczone różnego rodzaju zaburzeniami, takimi jak Asperger czy autyzm mogą nie poradzić sobie w nowej rzeczywistości. Warto wziąć też pod uwagę, że w zwykłych szkołach to grono pedagogiczne nie jest specjalnie przeszkolone do radzenia sobie a takimi uczniami.

Zastanówmy się więc dobrze, do jakiej placówki ma uczęszczać nasza pociecha. Nie narażajmy go na dodatkowy stres i problemy. Jeśli dziecko wykazuje zaburzenia na tle neurologicznym to może warto wpisać w internecie hasło typu „szkoła integracyjna Warszawa” i do takiej posłać dziecko? To tam znajdzie akceptację i sprawniej przebiegać będzie jego rozwój. Pierwszy dzień w szkole nie stanie się traumą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *