Jak rozpoznać zespół aspergera u dzieci?

Przedszkole

Uznaje się, iż zespół Aspergera jest łagodniejszą odmianą autyzmu. Najczęściej zaburzenia neurologiczne tego rodzaju rozpoznawane są u dzieci w wieku przedszkolnym, to wtedy objawy są najlepiej zauważalne. Zespół Aspergera charakteryzuje się przede wszystkim trudnościami w komunikacji społecznej dzieci, czasem dochodzą do tego zaburzenia motoryki ruchowej. Pamiętajmy, że tylko szybka diagnoza i wdrożenie odpowiedniej terapii może sprawić, że dziecko obarczone Aspergerem będzie w przyszłości normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

Dziecko cierpiące na Aspergera nie ma trudności z mową, wręcz przeciwnie, bardzo szybko zaczyna mówić i często używa słów trudnych. Do tego dochodzi wąski zakres zainteresowań, najczęściej dziecko skupione jest na jednej pasji i jest ona nieadekwatna do jego wieku – przedszkolak lubi na przykład matematykę, interesuje się fizyką czy konstrukcjami technicznymi. Wykazuje przy tym zdolność doskonałego zapamiętywania czy uczenia się i pojmowania zjawisk, jakie są niezrozumiałe dla jego rówieśników. Rodzice bardzo często uznają takie dziecko za nad wyraz inteligentne, nie podejrzewają, że kryć się za tym mogą zaburzenia.

Zespół Aspergera u dzieci przebiegać może w różnych fazach. Maluch może być wycofany, wręcz może izolować się od innych dzieci, nie potrafi pracować w grupie, jest wyraźnym introwertykiem bądź przeciwnie, może być nadpobudliwy, czasem nawet agresywny.

Terapia zespołu Aspergera powinna odbywać się w specjalistycznych ośrodkach i przebiegać powinna każdego dnia. Idealnym rozwiązaniem jest szkoła czy przedszkole dla dzieci z zespołem Aspergera, w których to placówkach zatrudnieni są wykwalifikowani pedagodzy, którzy łączą standardową opiekę i edukację dzieci z właściwą terapią. Musimy też wiedzieć, że w placówkach, w których nauczyciele wiedzą jak postępować z dziećmi z zespołem Aspergera ich rozwój przebiegać zaczyna prawidłowo. Nauczyciele, którzy nie mają wiedzy na temat tego rodzaju zaburzenia mogą nie zauważać problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *