Umiejętne gromadzenie kapitału oraz możliwość pozyskania dofinansowania ze środków unijnych pozwalają niektórym przedsiębiorcom stanąć przed pytaniem: jakie maszyny do produkcji warto nabyć oraz jaka fabryka przyniosłaby w tych czasach imponujące dochody?
Myślenie o przedsiębiorstwie produkcyjnym nie jest dziś zarezerwowane dla wielkich potentatów i korporacji. W Polsce można znaleźć setki przykładów ambitnych właścicieli firm, którzy zbudowali bardzo ciekawe zakłady produkcyjne praktycznie od zera, bazując na kredytach, oszczędnościach, a w wielu przypadkach również dotacjach, które wcale nie tak trudno dostać, jeśli tyko nasz pomysł na biznes ma cechy innowacyjnego.
Wychodząc od takiego punktu widzenia, czyli zakładając, że dysponujemy odpowiednimi środkami, warto zastanowić się: co w Polsce generuje zyski oraz rokuje uzyskaniem dobrych wyników eksportowych? Z pewnością nie są to nowoczesne technologie, których u nas zdecydowanie brakuje. Poza tym, tego rodzaju przedsiębiorstwo jest zbudować znacznie trudniej. Ciekawym pomysłem jest spożywka, w której jesteśmy naprawdę mocni. Branża spożywcza jest, na przykład, jedną z niewielu, która funkcjonuje w wymianie handlowej z Chinami, dajmy na to, polskie produkty mleczarskie cieszą się tam wielkim uznaniem.
Maszyna do produkcji słodyczy – skąd taką pozyskać?
Skąd zaradny przedsiębiorca powinien zorganizować niezbędne wyposażenie pod swój biznes plan? W przypadku spożywki warto kierować się doświadczeniami innych firm, mających nowoczesne linie produkcyjne. Jednym ze sposobów jest nawiązanie współpracy z grupą, wyspecjalizowaną w dostarczaniu nowoczesnych technologii produkcyjnych dopasowanych do konkretnego profilu przedsiębiorstwa. Na przykład, gdybyśmy chcieli produkować słodycze z czekoladą, wówczas taka firma zajmuje się dostarczeniem oraz instalacją wszystkich urządzeń, biorących udział w danym procesie produkcyjnym, np. mieszalników, analizatorów, depozytorów, higienicznych tunelów oraz oblewarek. Rodzajów maszyn, które mogą tu być potrzebne jest naprawdę wiele.
Czy biznes spożywczy może się zwrócić?
Odpowiadając na powyższe pytanie – zdecydowanie TAK. Im mniej pola do improwizacji, tym większa szansa, że biznes odniesie sukces. Wynika to z tego, że jeśli wszystko będzie skrupulatnie zaplanowane, wówczas występuje mniejsze ryzyko pojawienia się jakiegoś niespodziewanego kosztu albo błędu inwestycyjnego, np. wkładu w urządzenia, które później okażą się zbędne lub nieefektywne.
Podsumowując, warto zakasać rękawy oraz zaplanować budowę zakładu produkcyjnego nastawionego na wyroby, których eksport z Polski cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem – zdecydowanie jest to możliwe, wymaga tylko dużej determinacji oraz zabezpieczenia kapitałowego.