Wózki widłowe ? najczęściej notowane zagrożenia wynikające z ich pracy

Praca na wózkach widłowych jest opatrzona wytyczonymi przez Urząd Dozoru Technicznego zasadami. Ponieważ wózki widłowe są urządzeniem zaliczającym się do maszyn budowlanych i służą do transportowania ładunków ciężkich, nawet tych przekraczających kilkanaście ton, osoby, które mogą je obsługiwać muszą uprzednio przejść odpowiednie szkolenie i zdobyć uprawnienia.

Okazuje się że obsługa wózków widłowych chociaż nie należy do najtrudniejszych to niesie za sobą olbrzymie ryzyko. Co więcej, ryzyko takie stwarza sam sprzęt, który nie zawsze niestety serwisowany jest w autoryzowanym ośrodku, takim jak Gizo. Tym samym najczęściej zauważa się zagrożenie jego pracy wynikające z braku odpowiednich oznaczeń, braku sygnału ostrzegawczego czy też niesprawnych hamulców i innych ważnych części tejże maszyny.

W wyniku niesprawności wózków widłowych dochodzi nader często do wypadków z udziałem pracowników. Najczęściej nie ulegają im operatorzy wózków widłowych a osoby, które znajdują się w pobliżu jego pracy. Do takich zaliczyć można między innymi zrzut towaru w nieodpowiednim miejscu czy zahaczenie widłami wózka. Warto przy tym zauważyć, że często to sam operator wózka widłowego nie stosuje się do koniecznych norm obsługi i stwarza realne zagrożenie dla otoczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *