Co zrobić z rzeczami po zmarłym?

sprzątanie po zmarłym

Czas żałoby wiąże się nie tylko z pożegnaniem bliskiej osoby, ale również realizacją multum kwestii organizacyjnych. Nie zawsze osoby, które właśnie straciły ukochanego członka rodziny są na to przygotowane. Z pomocą przychodzi wtedy profesjonalna firma, dla której sprzątanie po zmarłym należy do biznesowych zadań.

W pierwszej kolejności należy sprzątnąć miejsce, w którym doszło do zgonu. Nie zawsze może się tym zająć rodzina. Rzeczy, które znajdowały się w pobliżu mogły zostać zainfekowane. Pamiętajmy, że rozkład ciała następuje zaraz po zgonie. Nierzadko też dochodzi do wydalenia płynów ustrojowych czy fekaliów. Te zawierają mnóstwo toksyn, z którymi nie powinien mieć styczności człowiek nieodpowiednio do tego przygotowany.

Sprzątanie po zmarłym to niejednokrotnie konieczność dezynfekcji czy ozonowania pomieszczenia, w którym doszło do zgonu. To zadanie dla specjalistów, którzy przeszli w tym celu konkretne szkolenia oraz posiadają profesjonalne środki. Jeśli procedury związane z zachowaniem pełnej higieny i bezpieczeństwa nie zostaną zachowane, może dojść do bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia osób żyjących, które będą w takim miejscu przebywać.

A co należy zrobić z rzeczami osobistymi osoby zmarłej ? Najczęściej rozdaje się je znajomym, innym członkom rodziny albo osobom potrzebującym. Funkcjonują też fundacje, które chętnie przyjmują na przykład ubrania, które są później rozdzielane dla najuboższych czy bezdomnych. To, co nie nadaje się już do użytku przez osoby trzecie po prostu się wyrzuca. Niektóre rzeczy pozostawia się jako pamiątkę.

Musimy mieć na uwadze, że temat dóbr osobistych, jakie pozostawiła osoba zmarła, jest zawsze trudny. Nie wszyscy chcą takie rzeczy używać. Na pewno nie ci, którzy dobrze znali tę osobę i widok jej ubrań czy prywatnych gadżetów wzbudza przykre emocje. Wtedy lepiej oddać je obcym, którzy potraktują je czysto praktycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *