Czym asperger różni się od autyzmu?

Tylko w Stanach Zjednoczonych zespół Aspergera zdiagnozowano u ponad 1,5 miliona dzieci, w Polsce zaburzenia na tle neurologicznym tego rodzaju rozpoznano u około 30 000 przedszkolaków – dużą większość przypadków stanowią chłopcy.

Asperger jest stosunkowo nową jednostką kliniczną. Po raz pierwszy szczegółowo opisano ją dopiero na początku lat 80-tych XX wieku. Wcześniej uznawano, że objawy dysfunkcyjne zaliczają się do spektrum autyzmu, dzisiaj wiadomo na pewno, że są znacznie bardziej łagodne. Tym właśnie Asperger różni się od autyzmu.

Zespół Aspergera to przede wszystkim zaburzenia dające się zauważyć w relacjach społecznych. Dziecko jest wycofane, wyobcowane, nie szuka kontaktu z rówieśnikami, nie potrafi i nie chce się z nimi bawić, rozmawiać, współgrać, za odmienne zdanie bądź wcale go nie wypowiada. Do tego mogą dołączać zaburzenia sprawności ruchowej oraz zaburzenia narządu mowy.

Okazuje się jednak, że Asperger może być nadal często mylony z autyzmem. Wszystko dlatego, że wiele symptomów jest bardzo podobnych. W obu przypadkach daje się zauważyć tzw. sztywne spojrzenie bądź unikanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą, brak empatii. O ile jednak dziecko autystyczne będzie zamknięte w swoim świecie, to kilkulatek obarczony Aspergerem znajdzie nietypową dla swojego wieku pasję, dużo chętniej również obraca się w środowisku osób dorosłych i podejmuje z nimi dyskusje na tematy, o których całkowicie sprawny przedszkolak nawet nie zdaje sobie sprawy.

Zarówno dla dzieci z Aspergerem jak i autyzmem przewidziane są profesjonalne terapie, dzięki którym możliwe staje się niwelowanie najbardziej utrudniających sprawne funkcjonowanie w społeczeństwie objawów. Idealnym rozwiązaniem są specjalne placówki przedszkolne, w których indywidualne terapie są podejmowane. W Polsce obiektów tego typu jest coraz więcej – można wpisać w wyszukiwarkę hasło „przedszkola Asperger”, by się o tym przekonać.

Wielkim błędem rodziców jest bagatelizowanie wszelkich objawów zaburzeń. Musimy pamiętać, że konieczna jest pomoc doskonale wykwalifikowanych profesjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *