Najczęściej spotykane choroby szczeniąt

Każdy szczeniak powinien być bezwzględnie szczepiony i my jako ich właściciele powinniśmy o to zadbać. Bez różnicy, czy piesek pochodzi z renomowanej hodowli czy przygarnęliśmy go od znajomych, którym właśnie oszczeniła się suczka. Szczepienia są obowiązkowe bowiem właśnie dzięki nim mało odporne jeszcze szczenięta nie będą narażone na występowanie licznych chorób.

Nosówka. To najczęściej spotykana choroba, na jaką zapadają szczeniaki. Pojawia się pomiędzy 3 a 6 miesiącem ich życia. Już po kilku dniach od zarażenia, u pieska pojawiają się pierwsze objawy. To wysoka, często przekraczająca 40 stopni gorączka, kaszel oraz katar. Następnie piesek wykazuje brak apetytu, pojawia się biegunka i silne wymioty. Ostatnim etapem są silne wstrząsy, które można zauważyć na przykład po drżeniu żuchwy. Niestety, tego rodzaju choroby szczeniąt bardzo rzadko udaje się wyleczyć. Do tej pory nie wynaleziono skutecznego lekarstwa, który powstrzymałyby rozwój choroby. Jeśli więc zauważyć pierwsze objawy nie zwlekaj i czym prędzej udaj się do weterynarza. Takiego znajdziesz w swoim mieście o każdej porze dnia i nocy ? pamiętaj, że w takiej sytuacji nierzadko liczą się nawet godziny. Jeśli nie wiem, gdzie w Twojej okolicy weterynarz przyjmuje całą dobę możesz w łatwy sposób to sprawdzić wchodząc na czynne24h.pl. Tam wystarczy wpisać dowolne hasło typu ?Weterynarz 24h Kraków30?, by dosłownie w kilka sekund sprawdzić, gdzie mieści się w Twojej okolicy czynna przychodni weterynaryjna.

Do innych chorób, na jakie mogą chorować szczenięta zalicza się również bolerioza, czyli choroba odkleszczowa, wścieklizna, enostoza, czyli młodzieńcze zapalenie stawów czy zapalenie uszu, zapalenie spojówek i biegunka. Wszystkie bezwzględnie należy leczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *