Duża część leków posiada swoje tańsze zamienniki. Okazuje się, że mają taki sam skład, są równie skuteczne a produkowane przez inne przedsiębiorstwo po prostu kosztują mniej. Jedyną zmianą jest wygląd opakowania leku oraz jego nazwa.
Ciekawostką jest fakt, iż farmaceuta w momencie realizowania recepty ma obowiązek poinformowania pacjenta o możliwości zakupu tańszego odpowiednika, o ile zamienniki leków są dostępne w danym punkcie i rzeczywiście mają taki sam skład. Co więcej, nabywając zamiennik, farmaceuta powinien poinformować nas o działaniu leku, rozbieżnościach w kwestii jego stosowania czy ewentualnych skutkach ubocznych.
Co ważne, lekarz wydający receptę może zastrzec, by farmaceuta w aptece wydał jedynie ten lek, którego nazwa na niej widnieje. Ewentualnie może zastosować adnotacje o możliwym zamienniku. Wtedy farmaceuta musi działać zgodnie z zaleceniami lekarskimi i nie może posiłkować się listą ogólnie dostępnych zamienników.
Zamienniki leków dostępne są w każdej aptece, w zależności od jej wyposażenia i składu towaru. Recepty można realizować w każdej czynnej aptece, bez względu na porę dnia czy rejon, w jakim została wydana. Ważność recept obowiązuje na terenie całej Polski. Możemy skorzystać z obiektu, który uznamy za stosowany. Recepty można również realizować w aptekach działających w nocy. Często lekarz wpisuje ja „na zapas” i informuje o konieczności skorzystania jedynie w awaryjnych sytuacjach. Kiedy stan pacjenta pogorszy się na przykład w nocy, możemy znaleźć nocny dyżur wpisując „apteka całodobowa Gdańsk” i udać się chociażby na drugi koniec miasta, by receptę zrealizować.