W jakich domach mieszkają Polacy?

Gotowy projekt domu

Czy wiesz, że aż połowa Polaków mieszka w domu jednorodzinnym? Co więcej, odsetek ludzi, którzy wybierają życie w wolnostojącej nieruchomości, co roku wzrasta. Wpływ na to ma przede wszystkim bogacenie się polskiego społeczeństwa, ale również chęć poprawy komfortu życia. Coraz więcej osób ucieka też z wielkich miast na obrzeża, gdzie choć na chwilę można odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku.

Okazuje się, że również w kwestii nieruchomości panuje moda. Podczas gdy w latach 70 i 80 stawiano głównie dwupiętrowe klocki, czyli kwadratowe domy o regularnej bryle, dzisiaj wybiera się znacznie częściej nieco bardziej wyszukany gotowy projekt domu. Często można podziwiać więc nieruchomości w stylu pałacowym i dworkowym. Popularnością cieszą się też z drugiej strony proste, nowoczesne budowle. Polacy coraz bardziej przekonują się też do przeszkleń.

Gotowy projekt domu zakłada przeważnie nieruchomość o powierzchni użytkowej do 140 metrów kwadratowych. To standard dla rodziny typu 2+2. Polacy coraz częściej odchodzą już od budowania wielkich domów o dużej powierzchni. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu budowało się właśnie takie z myślą o mieszkaniu w nich całych pokoleń. Dzisiaj coraz rzadziej mieszka się już z pełną rodziną, z rodzicami i dziadkami na czele.

Wybieramy raczej gotowy projekt domu, który zakłada konstrukcję murowaną. Trzeba tutaj jednak dodać, że w niektórych rejonach kraju nadal ogromną popularnością cieszą się domy drewniane – to głównie południe Polski i część wschodnia. Nasz wybór pada najczęściej na domy z poddaszem użytkowym. Nadal rzadko interesujemy się projektami domów parterowych.

Okazuje się również, że Polacy coraz więcej budują. Coraz częściej decydują się na zakup działki i postawienie domu niż generalny remont takiego, który ma już swoje lata.

Jesteśmy wierni raczej klasycznym rozwiązaniom. Nadal z obawą patrzymy na innowacyjne rozwiązania. Dotyczy to nie tylko urządzania wnętrz, ale również technicznych aspektów budowy nieruchomości. Od momentu wyboru projektu domu do czasu przeprowadzki mija średnio rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *