Zerówka czy szkoła dla 6-latków?

Został zniesiony obowiązek posyłania dzieci 6-letnich do szkoły podstawowej. Tym samym, rodzice 6-latków mają wybór, ich dzieci mogą rozpocząć swoją przygodę ze szkołą bądź pozostać w przedszkolu, w grupie zerówki.

Już teraz wiadomym jest, iż szkoła dla 6-latków nie była do końca sprawdzonym pomysłem. Wielu uczniów w tym wieku po prostu nie radziła sobie z programem edukacyjnym, jaki został dla nich przygotowany. Liczna grupa rodziców chce również, by beztroskie dzieciństwo ich latorośli trwało jak najdłużej.

Zniesienie obowiązku wiąże się jednak z przepełnieniem placówek przedszkolnych. Liczne przedszkola w Warszawie i innych miastach Polski nie będą w stanie utworzyć grup dla dzieci 3-letnich. Wyobraźmy sobie sytuację, że dzieci 6-letnie pozostaną w przedszkolach. Tym samym, zajmować będą sale, w których przebywać by mogły najmłodsi. Jeśli w obiekcie nie ma fizycznie możliwości utworzenia dodatkowych grup to z praktycznego punktu widzenia, dla 3-latków nie będzie żadnej rekrutacji. Nie będzie wyjątkiem, jeśli dla dzieci w tym wieku znajdzie się jedynie kilka miejsc.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia. Jaki program edukacyjny będzie przewidziany dla 6-latków? Czy będą powtarzać jeszcze raz zerówkę? Jak w związku z tym będzie przebiegać ich rozwój? Na te i inne pytania wciąż nie ma odpowiedzi ze strony kardy zatrudnionej w poszczególnych placówkach. Im bliżej wakacji, tym coraz więcej pytań i stresu. Miejmy nadzieję, że MEN poradzi sobie z tą sytuacją i zaproponuje jakieś alternatywne, korzystne dla wszystkich rozwiązanie.

Szukając przedszkola w Warszawie sprawdź tutaj: http://www.pomaranczowa-ciuchcia.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *