Jak leczyć krótkowzroczność?

Okulista w Warszawie

Krótkowzroczność wywołana jest uwypukleniem rogówki i soczewki oka, przez co obrazy nie zostają idealnie odwzorowane, są rozmyte. Najczęściej krótkowzroczność diagnozowana jest w obu oczach. Rozwijać się może już u kilkulatków natomiast proces rozwoju tego typu wady wzroku kończy się mniej więcej w wieku 20 lat życia pacjenta.

Krótkowzroczność łatwo zauważyć i wielka tutaj rola rodziców czy opiekunów, by zwracali uwagę na zachowania swoich pociech. Niepokojącym może być fakt częstego mrużenia oczu przez malucha, zbyt bliskiego podsuwania książeczki w celu jej obejrzenia czy oglądanie bajki z nazbyt bliskiej odległości od telewizora czy komputera.

Samo leczenie krótkowzroczności nie jest trudne natomiast najczęściej długotrwałe. Zazwyczaj okuliści zalecają okulary korekcyjne bądź soczewki kontaktowe, dzięki czemu widzi się prawidłowo. Pamiętajmy jednak, że metoda ta nie niweluje przyczyn krótkowzroczności a jedynie usuwa objawy – po zdjęciu okularów czy wyjęciu soczewek pacjent nadal będzie widział nieprawidłowo.

Właśnie dlatego dużo lepszym sposobem wydaje się być trwała korekta tejże wady wzroku. Mowa tutaj o nieinwazyjnym i całkowicie bezpiecznym dla pacjenta zabiegu z wykorzystaniem lasera. Metodę tego rodzaju wykorzystują najlepsi okuliści już od lat 80-tych XX wieku i trzeba zaznaczyć, że od czasu pojawienia się tego rodzaju zabiegów na rynku laseroterapia wielce się usprawniła. Dzisiaj dzięki tej metodzie można spłaszczyć środkową część rogówki, dzięki czemu wzrok powraca do prawidłowych funkcji bądź wszczepia się sztuczną soczewkę wklęsłą. Z całą pewnością laseroterapia jest dzisiaj jedną z najbardziej uznanych metod walki z wadą wzroku tego rodzaju.

Pamiętajmy jednak, że krótkowzroczność wymaga stałej kontroli okulistycznej. Pacjenci cierpiący na taką wadę powinni odwiedzać okulistę przynajmniej dwa razy w roku. Aby znaleźć profesjonalistę w tym fachu, który zajmie się naszym wzrokiem rzetelnie wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło typu „okulista warszawa” i zapisać się na wizytę kontrolną. Celem tychże wizyt jest nie tylko sprawdzanie efektów terapii leczniczej, ale również możliwość śledzenie ewentualnych postępów choroby. Tylko w ten sposób można szybko reagować na nieprawidłowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *